Akupresura
Akupresura (masaż punktowy) – starożytna metoda leczenia pochodząca z Chin, należy do szerokiego pojęcia refleksologii. Różnica pomiędzy akupunkturą a akupresurą polega na tym, że przy akupunkturze używa się igły do nakłuwania, a przy akupresurze uciska się palcami punkty akupunkturowe. U zdrowego człowieka energia Chi przepływa w organizmie po meridianach harmonicznie, bez zakłóceń. Blokada przepływu energii w organizmie człowieka powoduje powstawanie wielu chorób.
   Rola leczącego polega na tym, aby przywrócić swobodny przepływ energii po meridianach i w taki sposób uzdrowić organizm.
Bardzo ważna jest kolejność wykonywania akupresury. Przede wszystkim należy oczyścić organizm z toksyn i dlatego akupresurę zaczynamy od punktów w okolicy nerek, moczowodu, nadnerczy, żołądka, wątroby, trzustki, jelit, płuc i dróg oddechowych (które to narządy wewnętrzne powodują oczyszczanie organizmu).
Następnie udrażniamy system limfatyczny, a dopiero na ostatnim etapie zaczynamy leczenie nieprawidłowego funkcjonującego (chorego) organu.
   Przeciwskazaniem dla wykonania akupresury są choroby skórne, a inne wskazania i przeciwskazania są podobne jak podczas stosowania akupunktury.
Akupresura jest dopełnieniem ogólnego leczenia.
   Łączenie metod akupresury, akupunktury i masażu leczniczego daje bardzo skuteczne i pozytywne efekty, szczególnie podczas leczenia złożonych, skomplikowanych, a także ostrych i przewlekłych schorzeń.